По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” ще бъде отбелязано тържествено в камерната зала на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.
Церемонията се провежда в навечерието на второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци", който ще събере стотици хористи от 14 формации от различни краища на България и Румъния, съобщи Емил Мирчев от читалището в Нови пазар.
В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта: в православния храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев - 1872", в Националните историко-археологически резервати „Мадара" и „Плиска". В първия фестивален ден ще се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлаг
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.
Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.
В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.
Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".
На
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.
Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.
С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на Bluetooth и технологията на мобилните телефони“, продължава разказа си Даниел Спера.
Въпреки иновативното си изобретение, популярността на Ламар през целия й живот е ограничена до красотата й, за изобретателка е призната много късно. Според Спера смелостта на Ламар и новаторската сила дълго време са били несправедливо подценявани. През 1997 година Ламар получава наградата „Electronic Frontier Foundation Pioneer Award“ за изобретението си, когато тя вече се е оттеглила напълно от обществения живот и наградата приема синът й, а през 2014 година е приета посмъртно в National Inventors Hall of Fame.
Родена като Хедвиг Ева Мария Кислер във Виена на 9 ноември 1914 година, Ламар израства в еврейско семейство от средната класа. Добива известност през 1933 година със скандалния филм „Екстаз“, в който е първата жена, снимана напълно гола в игрален филм и имитираща оргазъм. По време на заснемането на филма Ламар е на 18 години.
Когато бракът й с Фриц Мандъл, богат австрийски търговец на оръжие, се проваля поради неговия властен и ревнив характер, Ламар бяга през Париж и Лондон в САЩ, където бързо става обожавана холивудска звезда. Превръщането в американска филмова икона не й носи щастие, тя не е доволна от ролите, които й налагат. Огорчена от това, че режисьорите я ограничават единствено до нейната красота, незачитайки острия й ум и чувство за хумор, тя се оттегля и се посвещава единствено на своите изобретения.
Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.
Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.
Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й.
Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.
Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.
Официалното й от
Музикално-поетична вечер по повод Международния ден на музиката се провежда днес в Дом на енергетика, съобщават във Фейсбук страницата си от културната институция.
Публиката ще може да чуе популярни музикални пиеси от Шуман, Шуберт, Григ, Лист, Шопен и Моцарт, както и стихове от Дамян Дамянов, Петя Дубарова и др. Участват Здравка Николаева, Ирина Церковска, Емил Пеняшки, Марина Иванова и Калин Серафимов. Входът е свободен.
Международният ден на музиката се отбелязва от 1975 г. по инициатива на лорд Йехуди Менухин, тогавашен председател на Международния съвет по музика към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Целта е популяризиране на музикалното изкуство сред всички слоеве на обществото, прилагане на идеалите на ЮНЕСКО за мир и приятелство между народите и развитие на техните култури.
Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.
Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.
Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева.
„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
„През времето“ е заглавието на изложбата, която Греди Асса показва в галерия „Нюанс“. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 1 декември, съобщават организаторите.
„С тази експозиция авторът ще ни пренесе в своя свят, в който времето и пространството се преплитат в изящни композиции, разказващи истории без думи“, казват от екипа на галерия „Нюанс“.
„Неусетно отминават празнични дни и периоди, изпълнени с работа, световни събития и лични преживявания… Вълненията от тях се превеждат в цветове и докосвания на платното: съсредоточеност на погледа и лекота на допира. Опитът ми през годините кристализира в стремежа да превърна картината в магнит за сетивата. Поредицата от картини измерва хода на времето. Всяка една от тях е кристализирала енергия, сгъстени чувства и кратки истории: времеви срез, до вр
Личният живот на Ламар е белязан от възходи и падения: шест брака, три деца (едното от които осиновено) и много различни места на пребиваване характеризират съдбата на тази необикновена жена, която накрая се установява във Флорида, където умира на 85-годишна възраст.
„Нейният път ни кара да погледнем отвъд стереотипите на нашето общество и да се вгледаме по-отблизо в ролята на жените в науката и технологиите“, подчертава внучката на Ламар Уенди Колтън, гостенка при откриването на изложбата във Виена. Самата Ламар веднъж се описва в едно интервю като „домакиня, художничка, луда глава“, както е наречена и изложбата по случай 110-ата година от рождението й.
(Снимката може да се използва само към тази информация.)